Anneannenin oyuncağı minyatür, oyun yeri atölye

Evimize gelen bir arkadaşımız annemin yaptığı minyatürleri görünce, gözlerini açarak “Bu evde bir sanatçı yaşıyor!” demişti. Dışarıda ne derler bilemem ama annem bizim gözümüzde sanatçı. Kızım da bayılır onun boyalarıyla resim yapmaya, nitekim evinde her daim açık bir boya masası vardır.  Geçenlerde  de kızım anneannesinden bir minyatür tekniği olan noktalamayı duymuş, resmini kendi noktalama yöntemiyle yapıyordu….

minyatur noktalama teknigiyle yagmur kelebek

Bizim anneanne minyatüre çok geç başladı ama çok sevdi. Minyatür yapma işine “oyuncağım” diyor, minyatür atölyesindeki hocası ve arkadaşlarına da “oyun arkadaşlarım”. Bakmayın oyuncak dediğine, çocukların oyunu ciddiye aldığı gibi, o da saatlerce kalkmıyor başından. 

Minyatür işi bizim evde bu kadar gündemdeyken, biz de bir gün dışarıda bir etkinlik olarak anneannenin oyun alanına, oyun arkadaşları olan sevgili hocası ve arkadaşlarıyla tanışmaya gittik; Edirnekapı’da Kariye Müzesi’nin hemen yanındaki Taner Alakuş Minyatür Atölyesi’ne.

Taner Alakus minyatur

Minyatür, bir olayın, konunun tasvir eden, çok ince işlenmiş, çok küçük boyutlu ve perspektifsiz yapılmış resimler. Özel bir suluboyayla desen yapıldıktan sonra ucunda ancak iki üç teli olan özel fırçasıyla tarama, noktalama gibi tekniklerle resme derinlik ve desenlere tonlama veriliyor. Bazı yerler altınla işleniyor: boyanıyor, taranıyor ya da noktalanıyor. Akıl işi değil, inanın! Ama o derin konsantrasyon, derin bir meditasyon, zihni dinlendirici bir etki yapıyor.

Minyatür sanatı hem doğu, hem de batı sanatında varmış. Geleneksel bir sanatımız olan minyatürü bugün klasik veya modern yorumlarla yapan pek çok hoca ve öğrencileri var. Bazen geleneksel konular çalışırken, bazen de minyatür tekniğiyle modern konu ve desenler çalışıyorlar. Ben annemin deniz ve kalyonlarına bayılıyorum, İstanbul, Haydarpaşa, Boğaziçi, laleler yine sevdiğim diğer konuları…

Kızım atölyede anneannesiyle birlikte noktalamalı yağmur, şemsiye ve kelebek  resmi yaptı, anneanne yaptığı çalışma ile ilgili Taner Hoca’dan biraz ders, biraz destek aldı. Sonra atölyedeki çok güzel, çok değişik çalışmalara baktık. Merak ederseniz atölyenin Facebook sayfası Ottoman Miniatures ve Taner Alakuş’un web sayfası mevcut.

Şimdi kızımla “minyatür ilhamı”nın bize de gelmesini bekliyoruz, zira ikimizde de biraz maya var- kızım karnımdayken benimle birkaç ay Berrin Çakın Güç Hoca’nın minyatür kursuna gelmişti.  Umarım cevher ortaya çıkmakta fazla geç kalmaz!

Öneri: Eğer yakında bir minyatür sergisi açıldığını duyarsanız mutlaka gidin derim. Yolunuz Edirnekapı ve Kariye civarından geçerse de Taner Alakuş Minyatür Atölyesi’ne girin derim. Oradaki nefis çalışmaları görün, bakarsınız minyatüre de başlarsınız. 🙂

Bu yazı Resim / Sergi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Anneannenin oyuncağı minyatür, oyun yeri atölye

  1. Geri bildirim: Sizin hayalleriniz kaç renk? | Anne Dışarı Çıkalım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s