Picasso’nun resimleri nasıl mı? İlginç… Yok, yok, komik, çok komik :)

1488006_10152144777202597_329153674_o pera-muzesindeki-picasso-sergisinde-sanatcinin-hangi_6257 anne ve çocukları , Picasso

Picasso’nun İstanbul’dan gitmesine bir hafta var. Cebimizde de niyetlenip de gelmeyi başaramadığımız müze programı ve kaçırdığımız “linol baskım” etkinliği. Pera Müzesi’ndeki Picasso: Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler sergisi 20 Nisan’da sona erecek. Kaçırdığımız etkinlik bir daha geri gelmez ama Pera Müzesi “Uzun Cuma” fırsatını yakalayalım bari. Müze cumaları 18:00-22:00 arası açık ve ücretsiz. Güzel Pera binaları arasından geçerek ilerliyoruz. Oradayız.

Pablo Ruiz Picasso Endülüslü soylu bir ailenin bir üyesi olarak Malaga, İspanya’da 1881’de doğmuş, kadınlarla dolu bir ailede büyümüş. Geçmiş yüzyıldan itibaren tüm zamanların en etkileyici ve en çok eser üreten sanatçılarından biri olmuş Picasso. Pera Müzesindeki seçkide onun 1923-1969 arası yapmış olduğu gravür ve seramiklerden örnekler yer alıyor.

Picasso pek çok sanatçı gibi değişik akımlardan etkilenmiş ve onlara uygun eserler vermiş. Seçilmiş eserlerde de onun sanatında klasizm, kübizm ve gerçeküstücülüğü nasıl birleştirdiğini ve dönüştürdüğünü takip edebiliyorsunuz. Seçtiği gravür tekniği sayesinde de bazı eserlerinden pek çok sayıda orjinal eser üretmek mümkün olmuş.

Sergide yer alan eserlerde aynı resmin önce klasik, sonra formların bozulmaya başladığı diğer versiyonları da yer alıyor. Klasik resimlerde resmi açıklayan mantıklı açıklamalar yapabiliyorsun, zira gördüğün neyse onu anlatıyor eser. Kübizm ise var olan görüntünün sanatçı gözünden bir tasarımı, bir yorumu…

Küçük kızım resimlerin klasik versiyonlarını beğendi. Mesela, serilerin birinde, birinci resimde bir kadının profilden bakan resmi onun için tamamdı, ikincisinde kadının arkadaki gözünün resmedilmesini de kabullendi, ama bir sonraki resimde bir gözün büyük diğerinin küçük geometrik şekillerden oluştuğunu görünce bu çok hoşuna gitmedi. Onun ideal olarak çizmeye çalıştığı resimlerden çok uzaktı çünkü!

picassonun-gravur-ve-seramiklerinin-diger-isleri_6258

Üzerinde bir insan yüzü olan ve bir gözü ile aşağı diğeri yukarıya bakan seramik bir tabağa baktık biraz. Picasso ne düşünerek yaptı bilmiyorum ama bizim geldiğimiz nokta, öyle bakmanın eğlenceli olacağıydı: “Ben de böyle bakmak isterdim. Bir gözümle de tavanı görürdüm, orada yürümek çok zevkli olurdu. Sen de gelir misin, birlikte dans ederdik?” 🙂

Sonra resimlerde bu kadar çok kadın olmasına şaşırdı, Picasso’nun hayatının kadınlarla dolu olduğunu, annesi, ablaları, teyzeleri, karısı ve kızının olduğunu söyledim -diğer karıları ve sevgilileri detayına girmeden-…

Çıkışta “Picasso’nun resimlerini nasıl buldun?” dedim, o da “İlginç… Yok yok, komik, çok komik” dedi.

Eve gelince daha önce okumuş olduğu Picasso ve Atkuyruğu Saçlı Kız kitabına baktık biraz. Pearson yayınlarından, çok hoş bir hikaye kitabı. Picasso’nun kişiliği ve sanatından bahseden, eserlerinden birini tatlı bir hikayeyle anlatan tatlı bir kitap. Picasso biraz daha somutlaşmış olabilir kafasında.

Artık kendi resimlerini daha çok beğenir mi acaba?

Öneri: Gitmediyseniz  Picasso sergisini son haftasında yakalayın, üzerine bir de Picasso kitabı edinin derim.

Bu yazı Müze, Resim / Sergi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Picasso’nun resimleri nasıl mı? İlginç… Yok, yok, komik, çok komik :)

 1. Esra dedi ki:

  Elinize sağlık. Ne güzel yazmışsınız. Sergiye yetişebilirm miyiz bilemiyorum ama kitaptan edineceğimiz kesin…

  Beğen

  • zetaxeta dedi ki:

   Sergi güzeldi, ama Pera Müzesi hemen her zaman çocukların da ilgisini çekebilecek sergiler sunuyorlar. Kitap da çok hoş bir kitap, tavsiye ederim.

   Beğen

 2. Binnur dedi ki:

  Yuksek tempolu istanbul da cocuklari AVM lerden uzak tutabilmek icin gösterdiğiniz çabayı çok takdir ve tebrik ediyorum

  Beğen

  • zetaxeta dedi ki:

   Teşekkür ederim. Çok kolay olmasa da bu güzel etkinlikleri çocuklarla paylaşmak fikri çok hoşuma gidiyor. Bu yönde de çaba gösteriyorum.

   Beğen

 3. Geri bildirim: Sanatın içine doğmak | Anne Dışarı Çıkalım

 4. Geri bildirim: Miro’nun imzası neydi? | Anne Dışarı Çıkalım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s