Özgecan Aslan için, kadınlar ve sağlıklı toplum için adalet!

Çocuklarımızı, kız ve erkek, eşit haklara sahip, eğitim, kıyafet, dolaşım, seçme özgürlüğüne sahip bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz.

…Hak ve özgürlükler ancak adalet ile sağlanır.

“Kızım bugün dışarı çıkmayalım” demek geliyor içimden, “Dışarısı ikimiz için de tehlikeli!..”

Ama inadına çıkalım.

ozgecan aslan

Özgecan Arslan birkaç sene öncesine kadar annesiyle dışarıya çıkıyordu herhalde! Sadece 20 yaşındaydı, üniversite eğitimine devam ediyordu ve eve dönerken minibüse bindiği için yakıldı, katledildi.

Çocuklarımızı kız ve erkek, eşit haklara sahip, eğitim, kıyafet, dolaşım, seçme özgürlüğüne sahip bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz.

Biz yetişkinlerin görevi çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve düşünsel özgür, gelişmiş birer yetişkin olabilmelerine yardım etmek. Çocuklarımızın eşit şartlarda dolaşmasını, eğitim almasını, kendilerini ifade edebilmelerini ve toplumda var olmalarını istiyoruz.

Oysa toplumumuzda – küçük gettolarımız hariç- kadınların hakkı yok, var dense de yok. Taciz, tecavüz ve şiddet kadınların payına düşen!  Öldürülen, tacize uğrayan kadınların bedenlerine sahip çıkma hakları ve özgürlükleri yok.

Aslında pek çok erkek de bu şiddete maruz kalıyorlar, ya anneleri, ya kızkardeşleri ya da kızları vasıtasıyla taciz ediliyorlar.

Mahkemeler tacizciler lehine çalışıyor, gerekçeli nedenlerle cezalar indiriliyor, kadın cinayetleri için ya 2-3 yıl veriliyor, ya da delil yetersizliği ve iyi halden beraat!

Hak ve özgürlükler ancak adalet ile sağlanır. Adalet sisteminin doğru çalışması lazım. Kadınlar, çocuklar ve sağlıklı toplum için hak, özgürlük ve adalet istiyoruz!

“Kızım bugün dışarı çıkmayalım” demek geliyor içimden, “Dışarısı ikimiz için de tehlikeli!..”

Ama inadına çıkalım.

Bu yazı Yaşam içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s