Fındıkkıran’a niyet, Arı Maya’ya kısmet!

afis ari maya

Evden Fındıkkıran Balesine gitmek için çıkmıştık, ama bir saat sonra kendimizi Arı Maya’ya sinema bileti alırken bulduk.

Haftasonu için harika bir programımız vardı, biletlerini çok önceden aldığımız Fındıkkıran balesine gidecektik. Ama hepimizin içini burkan Karaman maden kazası yüzünden Devlet Opera ve Balesi gösterileri haftasonu dahil iptal edilmiş. İptal haberini de maalesef kapıya gidince aldık.

O noktada bizim çocuk ve arkadaşları program yapmaya artık o kadar isteklilerdi ki, eve dönülemezdi! Biz de, bugünlerde sinemalarda gösterimde olan Arı Maya’nın filmine gittik.

Gösterimdeki bu filmin daha önceki filmlerinden farkı ise, Arı Maya’nın ilk defa 3D olarak gösterilmesi. Bu Arı Maya filminin de paylaşma, arkadaşlık, yardımlaşma gibi evrensel değerleri öne çıkartan bir konusu var. (Bir çocuk filminde, konunun içinde moda, savaş, araba ya da prensesler değil de doğa, hayvanlar ve bitkiler olması ekstra hoşuma gitti!) Arı Maya, aynı çayırda yaşayan balarıları ve eşekarılarının kavgasına son verme işinde arabuluculuk yapıyormuş. Yaşasın barış!

Arı Maya romanı 1912’de Alman Waldemar Bonsels tarafından yazılmış ve dünyanın en ünlü çocuk klasiklerinden biri. 160 dile çevrilen Arı Maya kitabının ilk çizgi filmi ise 1975’te yapılmış. Hala televizyonlarda Arı Maya çizgi filmleri gösteriliyor, tiyatrolarda oynuyor, dergisi, oyuncakları var. Arı Maya, arkadaşı Willy ve bilge çekirge Philip, sevecen Cassandra ile birlikte, çayırda geçen maceralarıyla, siz- biz- hepimiz tarafından, kuşaklar boyunca tanınıyor ve seviliyor.

images ari maya eski

Benim açımdan bu filmin başka “bir ilk”i de şu olu: ilk defa kızımla bir filme gidip onunla içeri girmedim, o arkadaşlarıyla girdi. Kızım büyüyor!.. Aslında merak etmedim de değil, acaba yeni Arı Maya bizim seyrettiklerimizden daha güzel mi acaba? Seyreden olursa söylesin lütfen. 🙂

Öneri: Bizim çocuklar Arı Maya’nın sinema filmini beğendiler. Vaktiniz varsa siz de kaçırmayın derim.

Bu yazı Dans /gösteri, Sinema içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s