Rahmi Koç Müzesi’ne gitmek için 10 sebep

Haliç kenarındaki Rahmi Koç Müzesi İstanbul’daki en güzel, en eğlenceli çocuk /genç müzesi bence. Ama ne yalan söyleyeyim, oraya çocuksuz olarak da çok gitmişliğim var!

Gerçek taşıtların, maketlerin sergilendiği, sanayi gereç ve teknolojilerinin tanıtıldığı, eski zamanlara ait taşıt ve teknoloji uygulamalarından örneklere yer verilen ve hem çocuklar hem de yetişkinler için nefis bir müze. İşte size R. Koç Müzesi’ni çocuğunuzla ziyaret etmek için 10 sebep:

 1. Onlarca uçaktan birkaçına girebilsiniz, çocuklar da bizim çocuklar gibi pilot ya da hostes olabilirler. Gerçek uçaklara ek olarak arabalar, kamyonlar, tramvaylar, trenler, itfaiye arabaları da çocukların çok ilgisini çekiyor.

Londra‘dan gelen (ve orada hala bir rotada hizmet vermeye devam eden) 1950’lerden kalma Routemaster otobüse çocuklar geçen sefer bayılmıştı.

187

 1. Eski ve çok özel tasarımlı arabaları görebilirsiniz:

Yaşınıza göre eski Türk filmindeki arabaları, ya da Herry Potter filmindeki uçan arabanın aynısını görebilisiniz. Kızım Herry Potter’ın uçan arabasına bakarken babası da Chevrolet’lere takıldı.

 1. Evimizde kullandığımız elektronik aletlerin içini, nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

Bir televizyon, radyo ya da bilgisayarın içini açmanıza gerek yok, (zamanında kardeşim, kuzenim dahil etrafımda bu işi yapan çoktu). 4 zamanlı bir motorun ya da çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını da görebilirsiniz. Koc muzesi televizyonun ici

 1. Renkli matematik bölümünde deneyler yapıp hem eğlenip hem öğrenip neden – sonuç ilişkisini araştırmayı geliştirebilisiniz.

Deney konuları köpük, aynalar, eğim, düşme, geometrik cisimler gibi pek çok renkli malzeme ve alternatifle sunuluyor. Bizim çocuk köpük deneyine bayılıyor – ne anladığını bir daha bir sormak lazım 🙂 – Biz bu bölüme her seferinde uğruyoruz.

rahmi koc muzesi sabun kopugu deneyi Rahmi Koc Muzesi matematik deneyi Rahmi Koc eglenceli matematik deney

 1. Hayatınızdaki ilk defa bir denizaltıya inebilirsiniz.

Uluçalireis Denizaltısı bu sefer bizim ana ilgi odağımızdı. Çocukları 7 yaşından once denizaltıya almadıkları ve yaşı yeni tuttuğu için kızım denizaltına ilk defa indi. Başta çok heyecanlıydı, ama aşağıda gördükleri onu o kadar da mutlu etmedi. Sıkışık, sesli ve havasız geldi ona. (Jules Verne’in Denizler Altında 20.00o Fersah‘ını da daha okumadığından belki,  hemen alacağım.)

Kızımın denizaltıyla ilgili tek ortak noktası şnorkelmiş 🙂 öyle dedi. Denizaltı da günde üç kere snorkel yaparmış; yani 15 metrelik borusunu deniz yüzeyine uzatıp içeri temiz hava alırmış!

Denizaltıda için oldukça enternasyonal ve yetişkin bir ilgiye şahit olduk: (fıkralardaki gibi) üç Amerikalı, iki Rus, bir İtalyan, bir İspanyol, bir Fransız, altı Türk vardı ve ziyaretçilerin sadece 2 tanesi çocuktu!

Uluçalireis denizaltisi  denizalti icinde yataklar cok kucuk

 1. Denizaltıların muhteşem gözü olan periskopla etrafa bakabilisiniz. Matematik ve fiziğin basit ama çok faydalı ve etkileyici uygulaması 🙂  Biz ayrılamadık başından!

Rahmi Koc muzesinde cocuk periskopa bakiyor

 1. Dünya seyahati yapan küçük Türk yelkenlilerini görebilirsiniz.

İlk dünya turunu yapan Sadun Boro’nun 10.5 m’lik Kısmet’i, Atasoy’un Uzaklar II’si ve diğerleri. Ailecek ilgimizi çekiyor yelkenliler! Rahmi Koc muzesinde Sadun Boro'nun uzaklar yelkenlisi

 1. Bir planetaryum’u ziyaret edebilsiniz.

Biz bu sefer de oraya daha ulaşamadık. Bir dahakine inşallah.

 1. Maket trenleri çalıştırıp incelebilirsiniz.

Uygulama ödülü alan Selçuk maket trenini görebilirsiniz.

tren maketi Rahmi Koc muzesi 10.  Çok yorulduğunuz için, Haliç kenarında Halat Restaurant, müze içindeki Cafe du Levant ya da yine müze içerisindeki Fenerbahçe şehir hatları vapurunda bir şeyler atıştırabilsiniz.

Öneri: 1.Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret etmek için bir sürü sebep var ama müzenin tamamı bir seferde görülemiyor. Siz de bizim gibi çocuğunuzun yaşına ve ilgilerine göre, ileriki yaşlarında da müzeye gitmeye devam edebilsiniz.

2. Günümüzdeki bilimkurgu ile kıyaslandığında çok naif kalabilir ama çocuk klasiklerinden biri olan Denizler Altında 20.000 Fersah’ı roman ya da çizgi roman olarak alabilirsiniz.

Bu yazı Müze içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Rahmi Koç Müzesi’ne gitmek için 10 sebep

 1. flora dedi ki:

  çok güzel daha gitmedim ama fotoraflarından bile güzel olduğunu gördüm perşembe günü gidiyorum ve sabırsızlıkla bekliyorum ve tavsiye ediyorum en çok ta uçakları fotorafta bile çok güzeldiler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s