Belgrad Ormanlarında, doğa katliamı ve iklim değişikliği karşısında…

cocuklar ormanda oynar

Ormanlarda ruhum dinlenir. Belgrad Ormanları da eskiden yürüyüş yapmak için sık sık gittiğimiz bir yerdi. Yürüyüş parkuru süresince gördüğümüz uçsuz bucaksız yeşilliği, ağaç çeşitliliği ve sayısız ulu ağaçlarıyla “Orman” hep çok etkilendiğim bir yer olmuştur.

Çeşitli koşu, yürüyüş, bisiklet, treking gruplarının da gözdesi olan Belgrad Ormanlarına yazın son günlerinde çocuklarla birlikte kolayca gittik. Mevsim sebebiyle yollardaki deniz müşterileri azalmıştı ve hava soğumadığı için de hala keyifle oturulabiliyordu.

Ulu ağaçlar ve kuş sesleriyle dolu Belgrad Ormanlarına yine hayran olduk. Çocuklarla dev ağaçların gövdelerini okşadık, sarıldık, hışırdayan yaprakların altında serin serin oturduk, toprak kokusunu içimize çektik, kuş seslerini dinledik. Ağaçların gövdesindeki yosunlara bakarak kuzey neresi tespit ettik. Küçük pikniğimizin ardından çocuklar dev ormanı “dev bir oyun alanı” haline getirdiler, oyunlar kurdular, bisiklet sürdüler, eğlendiler.

Belgrad ormanlari cocuklar oyun oynuyorDoğa bizi yine mest etti. Ormana yine aşık olduk…

Gel gör ki, içinde olmaktan bu kadar zevk aldığımız bu doğa parçasını (ve  dünyamızı) koruyamıyoruz ne yazık! Basından okuduğumuz kadarıyla dev Belgrad Ormanımız talan halinde, açılan ara yollar, seyreltilen ağaçlarıyla yavaş yavaş “park” haline getiriliyormuş. Kuzey Ormanları ise tüm itirazlara rağmen kesilerek 3. köprü projesine yenik düşmeye devam ediyor.

Dünya ve Türkiye “dev bir inşaat alanı” halinde, çıkarlar her şeyin önünde!

Bu hafta sonu İstanbul, New York dahil olmak üzere 160 farklı ülkede ve şehirde “Halkların İklim Yürüyüşü” doğaya verilen zarara ve acil önlem alınmasına dikkat çekmek için düzenlendi. 23 eylül 2014’te –yarın- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon liderliğinde İklim Değişikliği Zirvesi yapılacak. Umarım bu sefer zirvede iyi niyete ek olarak yaptırımı olan kararlar alınır.

İklim değişikliği sonuçlarını seneye ya da 100 sene sonra değil bugün görüyoruz. Büyük abilerin bu kadar pervasız olduğu gezegen ölçeğinde Türkiye’de de doğaya neden bu kadar saygısız davranıldığı aşikar!..

Tabii ben durumu anlamak değil çocuklarımızın ve kendimizin insani yaşam koşullarına sahip olmasını, tüm canlıların da yaşam hakkını korumalarını istiyorum. 350.org iklim değişikliğine karşı farkındalık için uğraşan bir uluslararası bir organizasyon (adı 350 çünkü havadaki karbondioksit parçacık oranının mevcut seviyesi olan 400 ppm’den en fazla 350 ppm’e düşürülmesi gerektiğini, ancak bu sayede dünyanın ve üzerindeki mevcut medeniyetin korunabileceğini söylüyorlar), Açık Radyo ise iklim değişikliğini ilk kurulduğundan beri ana meselelerinden bir olarak işliyor.

Artık doğayı ve dünyayı korumak için hepimizin izleyici olmaktan öteye geçmesi gerekiyor.

Öneri: Çocuğunuz Belgrad Ormanları ile henüz tanışmadıysa zaman ayırıp, ormanı birlikte ziyaret edin. Gittiyseniz de, bir kez daha gidin, bir ağaca birlikte sarılın, sonra talan ve iklim değişikliğine karşı siz de savaşçılardan olun.

Bu yazı Açık Hava, Yaşam içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s