Alis Harikalar Diyarında mı, yoksa Alis Yıldızların Altında mı?

Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Gösterisi, Alis Harikalar Diyarında, çocuklara dans

Modern dans seyretmeye bayılırım. Dans etmeyi de çok severim, her çocuk gibi kızım da! Zaman zaman küçük kızımla yeni dans figürleri bulup nefes nefese kalıncaya kadar dans ederiz. Mümkün olan her fırsatta içinde dans olan gösterilere gidiyoruz.

Bunlardan Devlet Tiyatrosu/ Devlet Opera ve Balesi tarafından sergilenen gösterileri çok beğeniyorum, hem çok özenl, hem çok profesyonel, hem de maddi manevi ulaşılabilir… (İDOB kapatılmasın! Geçen sene İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bir çocuk gösterisine  (Fındıkıran balesine) gitmiştik, mükemmel bir şekilde dans eden çocukları hayranlıkla seyretmiştik.

Bu arada kızım artık 7 yaşına geldiğinden artık büyükler için olan gösterilere de götürebiliyorum onu. Geçende  Devlet Opera ve Bale’nin programında iki gösteri ilgimi çekti: Alis Yıldızların Altında ve Giselle. Giselle’i görmek için sabırsızlanıyordum, bir ay sonrası için biletini aldım bile. Alis Yıldızların Altında’ya ise bu haftasonu yer vardı, hızlı bir şekilde bilet alıp iki çocukla yani kızım ve yeğenimle gösteriye gittik.

MDTİst Alis Yıldızların Altında bir dans ve hareket tiyatrosu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin modern dans topluluğu (MDTist) tarafından sunuluyor. Bizim gittiğimiz gösteriler Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde sahne alıyor.

“Dünya literatüründe özel bir yeri olan, Lewis Carroll’un Alis kitapları (Alis Harikalar Diyarında ve Alis Aynanın Arasından) yazıldıklarından bu yana bir asırdan fazla geçmesine rağmen, hâlâ popülerliklerini yitirmemişlerdir. Özellikle Alis Harikalar Diyarında, dünyada en çok okunan çocuk kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Hem çocuklar hem yetişkinler tarafından okunan kitaplarda; çocuklar, kitaptaki büyülü tasvirler ve Alis’in karşılaştığı garip yaratıklardan zevk duyarken, erişkinler, nükteli sosyal hicivler, çocukların ve erişkinlerin dünyaları hakkında da yorumlar bulurlar.Bir çocuk romanı olmasının ötesinde arka planı mantık ve matematik kavramlarıyla örülmüş Alis kitapları, çeşitli sanat dallarındaki birçok sanatçıya esin kaynağı olmuştur.”

Eser İngiliz bir koreograf olan Michael Popper ile MDTİstanbul için tasarlanarak sahneye konmuş. Alis, Beyaz Tavşan, Düşes, Çılgın Şapkacı, Kraliçe, Humpty Dumpty, Beyaz Şövalye, Tweedledum- Tweedledee ikizleri gibi renkli karakterler gösteride yer alıyor. Dans Beethoven, Couperin, Delibes, Dykes, Glover-Kind, Offenbach, Saint-Aens, Schumann, J.Strauss(baba-oğul) ve Widor’dan seçilmiş eserlerle sahneleniyor.

Alis kendi başına zor anlaşılır bir hikaye olduğu için be anlamak için yetişkin olmayı beklemiştim 🙂 (Şimdi tekrar okumayı düşünüyorum.) O yüzden bizim cücelerin de anlamasını çok beklemiyordum. Hikaye Popper’in kendi fantastik bakış açısıyla yorumlanıp, bir de modern dans haline gelince, izlemeye gelen pek çok çocuk için anlaşılması biraz zor bir gösteri oldu. Sanat her zaman anlaşılmak için değil, seyretmek de güzel. Fakat hem çocukların hem de yetişkinlerin beğendiği bir gösteri olduğunu gözlemledim. Kızım hala Kraliçe’nin herşeyi ve herkesi çantasına nasıl atmaya çalıştığını anlatıyor, yeğenim ise Tweedledum- Tweedledee ikizlerini seyrederken yerlere yuvarlanacaktı  🙂

Öneri: Çağdaş, renkli, enteresan, masalsı, çok yaratıcı bir gösteri, bu güne kadar Devlet Opera Balesi modern dans topluluğunu (MDTist) izlemediyseniz bu sefer mutlaka seyredin derim. Çocuğunuzla bir dans tiyatrosuna daha önce gitmediyseniz, tavsiye ederim.

Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi web sitesi www.fulyasanat.org

Not: 2013-2014 sezonunda sadece Fulya Sanat’ta yapılan gösteriler 2014-2015 sezonunda Kadıköy Süreyya Operası’nda da sahne alıyor.

MDTİst ALİS YILDIZLARIN ALTINDA Temsil Tarihleri

09.11.2014 Pazar 16:00 BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ FULYA SANAT
23.11.2014 Pazar 16:00 KADIKÖY SÜREYYA OPERASI
07.12.2014 Pazar 16:00 KADIKÖY SÜREYYA OPERASI
12.12.2014 Cuma 20:00 KADIKÖY SÜREYYA OPERASI
11.01.2015 Pazar 16:00 KADIKÖY SÜREYYA OPERASI
18.01.2015 Pazar 16:00 BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ FULYA SANAT

 

Bu yazı Dans /gösteri içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s