Aziz Nesin’in Pırtlatan Bal’ı Şehir Tiyatroları’nda

PRTLAT~2

İBB Şehir Tiyatroları’nın sahnelediği oyunları genellikle beğeniyorum, bu defa da öyle oldu.  Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından sahnelenen Aziz Nesin’in Pırtlatan Bal’ı bence çok başarılı bir oyun.

381

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Aziz Nesin çocukluğumda annemin kitaplığından alıp okumaya bayıldığım yazarların başında gelirdi. Zübük, Hayvan Deyip Geçme, Tatlı Betüş, Şimdiki Çocuklar Harika… Hangileri benim, hangileri onun kitaplarıydı bilmiyorum 🙂 Pırtlatan Bal ise bizim evde miydi, yoksa ödünç alınan bir kitapla mı girdi belleğime onu da hatırlayamadım.

Kızımın Aziz Nesin’le ilk tanışması ise anneannesinin ona hediye ettiği ve Aziz Nesin’in çocuklar için yazdığı şiirlerden seçmelerin yer aldığı Arkadaşım Badem Ağacı şiir kitabıyla olmuştu.  Türk edebiyatının ustalarından Aziz Nesin’in eğlenceli ama düşündüren tarzını, insan sevgisini ve hicivlerini İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sahnelediği Pırtlatan Bal tiyatro oyununda seyretti.

Oyun çok popüler ve pek çok tiyatro grubu tarafından defalarca sahnelenmiş. 2011 yılından beri de Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından müzikli çocuk oyunu olarak sahneleniyor. Yönetmen Haşmet Zeybek yoksulları görmezden gelip bencillik edenlerin başına neler geldiğini köy motifleri kullanarak sahneye aktarmış… Pırtlatan Bal oyununun konusu şu:  Nine’nin hasta torununa bal ararken yaşadığı çaresizliğini, onunla dalga geçilmesi sonucu ettiği “Kim bu baldan yerse, pırt pırt pırtlasın” ahını ve bencil davranıp yaşlı kadına yardım etmeyenlerin nasıl cezalandırıldığını anlatıyor. Konu güzel olup oyuncular güzel oynayınca, arkada canlı müzik yapan bir ekip, oyunda dans ve  espri olunca oyunu seyretmesi de eğlenceli oluyor.

Bu oyunu  Şehir Tiyatroları’nın Üsküdar Müsahipzade Celal sahnesinin arka sıralarının birinde seyrettik. Buna rağmen, ses düzeni sesin arka sıralardan duyulmasına yetecek kadar iyiydi.  Ne yazık ki, her tiyatro salonu bu konuda çok iyi olmuyor.

Çıkışta kızıma “sen en çok hangi karakteri oynamak isterdin?” diye sorduğumda kızım Nine’yi oynamak istedi, arkadaşı ise pırtlamayan başka bir karakteri!

7 yaşındalar ve her şeyin farkındalar 🙂

Bir öneri: İBB Şehir Tiyatroları sitesiden online bilet alabilirsiniz. http://bilet.ibb.gov.tr/frame.asp

Reklam
Bu yazı Tiyatro içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s