Siz “Ağlayan Elma ile Gülen Elma” hikayesini ninenizden dinlemiş miydiniz?

aglayan-elma-ile-gulen-elma-afis

Annemin biz küçükken anlattığını hatırlıyorum bu masalı. Belki siz de annenizden dinlemişsinizdir, ya da ninenizden… Peki tiyatrosunu seyretmiş miydiniz?

Eskiden Dede Korkut masalları büyüklerden küçüklere anlatılırken masallar da bir kuşaktan diğerine aktarılırmış. Bu zincir bizim jenerasyonda kırıldı maalesef. Klasik Türk masallarını anlatan, basit dilli güzel masallar da kitapçılarda çok rastlanan kitaplardan değil, bu yüzden kızım çok da tanımadı bu masalları. (Yine de evde Pertev Naili Boratav’dan kalın bir halk masalları kitabımız var: Az Gittik Uz Gittik. Harika bir derleme, dili küçük çocuktan ziyade büyük çocuklar ve yetişkinler için yazılmış gibi. Ebeveynler olarak biz okurken çok eğleniyoruz, kızımız da biraz büyüyünce tekrar okuruz onunla.)

Geçenlerde ilk defa bir Dede Korkut masalı uyarlaması görünce bu yüzden heyecanlandım. Ağlayan Elma ile Gülen Elma Dede Korkut’un dilinden anlatılan tatlı bir masal. Padişahın (kralın değil) haylaz oğlu, yaşlı bir nineyi kızdırınca işler karışıyor. Ağlayan Elma ile Gülen Elma’nın sevdasına tutulan genç şehzadenin (prensin değil!) mutlu sonla biten hikayesini seyrettik.

Oyun Fabrika Sanat Tiyatrosu tarafından sergileniyor. Dede Korkut sahne kenarında ara ara hikayeyi anlatıyor. Böylece çocukların gözünde Dede Korkut da görselleşmiş oluyor. Bu oyunda hikaye güzel, Dedem Korkut da var, daha ne olsun. Oyuncular da başarılı. Kızım, arkadaşları – ve de ben – oyunu çok beğendik. 🙂

Biz oyunun şubat tatilinde Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki gösterimine gittik.

Öneri: Oyunun önümüzdeki günlerde nerede sahneleneceğini http://www.fabrikasanat.com sayfasından ya da http://www.mybilet.com.tr  ‘den takip edebilisiniz.

Bu yazı Tiyatro içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s