Balkondaki doğa; domatesler ve korkuluklarımız

Domates fideleri1, çocuklara etkinlik, anne disari cikalim

Domates fideleri2, Domates fideleri1, çocuklara etkinlik, anne disari cikalim Domates fideleri3, Domates fideleri1, çocuklara etkinlik, anne disari cikalim

Bahçeli bir evde oturmuyor olma üzüntüsü kızım tarafından sık sık dile getirildiğinde,  “baksana dünyanın en güzel parkı bizim yakınımızda. Ayrıca bahçemiz yoksa bizim de balkonumuz var…” gibi telafi cümleleri geliştirmeyi öğrendim. Ama çözüm çocuğun alacağı cevapta değil!

Biz de bahçeli bir evde oturmuyorsak bahçeyi balkona (biraz olsun) taşıyabilir miyiz dedik…

Her sene balkonumuzu bir bahçe gibi kullanıp saksılarda çiçek tohumu, fasulye fidesi ya da domates fidesi ekip, çiçek ve sebze yetiştiriyoruz. Bu sene balkon konuğumuz kiraz (cherry) domatesler.

Birkaç hafta önce çocuklarla bir açık hava etkinliğini yaptık: aldığımız domates fidelerini kızım ve yeğenim büyücek bir saksıya diktiler, balkonda bir kıyıya koyduk. Dikerken sarı bir çiçek vardı fidelerden birinde… Domates fidelerini sulama sorumluluğu da kızımındı.

Geçende sordum, “domateslerini suluyor musun?” diye, koşarak sulamaya gitti. “Annee!… Anneee…” diye önce endişeli sonra neşeli, iki sesleniş duydum kızımdan. Koşarak geldi, “çiçek vardı ya, düştü diye üzülmüştüm, şimdi küçük bir domates olmuş, ama yeşil…” “Evet kuzucuk, çiçekler meyve (sebze) olur. Şimdi sıra güneşte, o domatesini olgunlaştıracak, tatlandıracak.”

Yesil domates, sakdıda domates, çocuklara etkinlik

Domateslerimizi kargalara bırakacağımız sanmayın, domates fideleri daha saksıya dikilirken koruyucuları hazırdı, çocuklarımızın hazırladığı kızgın bakışlı korkuluklar!

Domateslere korkuluk, çocuklara etkinlik, anne disari cikalimTabii her bulutlu ve ne kadar yağacağı belli olmayan bu günlerde o kağıt korkulukları -domates saksısıyla beraber- biz koruyoruz. Böylece tarlada domatesleri olan üreticilerle de  empati yaptık!

İnsanın doğasında doğanın kalanıyla bütünleşme güdüsü her zaman var.Aslında hepimiz doğada mutlu ve huzurlu oluyoruz. Kimi daha çok, kimi daha az ayrımında bu duygunun, ama hep var. Ne yazık ki, bazılarında para ve güç aşkı bu duyguyu bastırıyor. Açık Radyo‘nun dediği gibi, dünya büyük bir şantiye alanına dönmüş durumda. Kızılderililer “beyaz adam bir gün paranın yenmeyeğini anlayacak” demiş, bence o gün çok yakın. Biz de çocuklarımız, ve onların çocukları, doğada sürdürülebilir bir yaşama sahip olsun, doğaya saygı duysun ve sevsin istiyoruz.

Doğa bizim balkonda da renkleniyor, meyveler tatlanıyor. Biz de balkondaki domatesimize bakıp seviniyoruz.

Öneri: Havalar iyici ısınmadan birkaç fide de siz alın, biber, domates, fasulye fark etmez. Balkondaki saksıda bile olsa yavrunuzla birlikte doğanın mucizelerine şahit olun.

Bu yazı Açık Hava, Evde içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s