Kopuz Oda Orkestrası’nda kontrbas çalsam!

Zaman zaman bizim çocuğu da alıp, zaman ve mekan açısından bizim için uygun olan klasik müzik konserlerine gidiyoruz, son seferki çok güzel bir oda orkestrası konseriydi: Kopuz Oda Orkestrası’nın konseri.

oda orkestrasi-kucuk cocuk

Kopuz Oda Orkestrası amatör bir orkestra. Amatör çünkü para kazanmak amacıyla kurulmamış bir orkestra bu… Amatör diyorum ama her şeyiyle tam ve harika bir grup, profesyonel olmadıkları için hoş göreceğimiz bazı eksikleri olan bir grup değil…

Bu sene Süreyya Operası’nda Çellistanbul ve Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler konserlerine (bunlarla ilgili paylaşımlarda da bulunacağım) gittiğimizi bilen, kızımın sevgili öğretmeni Vuslat Hanım’ın bize bu konseri haber vermesiyle, konsere gitmeye niyetlendik.

Bizim katıldığımız Kopuz Oda Orkestrası konseri Kadıköy Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde verildi. Geçen çarşamba akşamı (10 Aralık 2014) saat 20:00’de verilen konserde salon tıklım tıklım doluydu.!.. İzleyicilerin arasında bol miktarda çocukların da olması kızımın da benim de çok hoşumuza gitti. 🙂

Kopuz Oda Orkestrası 1982 yılında Prof. Fethi Kopuz tarafından kurulmuş, çeşitli mesleklerdeki müzisyen, müzik öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir amatör bir grupmuş. Türkiye’de çok sesli müziği sevdirmek için okullarda, üniversitelerde, davet edildikleri yerlerde konserler veriyorlar ve çeşitli yaş grubundan soliste de orkestra ile çalma olanağı tanıyorlarmış. Şimdi Saint Joseph Lisesi’nin desteğiyle, onların verdiği bir salonda çalışmalarını sürdürüyorlarmış.

Kopuz Oda Orkestrası’nın bu konserinde şef Şekip Ensari ve yirmiden fazla müzisyen (kemanlar, viyolalar, viyolonseller, piyano ve kontrabas) yer alıyordu. Kızımın öğretmeni (sevgili Vuslat Çiftdal) da bu orkestrada keman çalıyor. Konuk solist ise Şadi Ensari- gitar çaldı. Konser Handel, Vivaldi, Hydn, Mendelson’un dört eserinden oluşuyor ve çocukların da beğeneceği eğlenceli parçalar da yer alıyor.

Grup yarın akşam (18 Aralık 2014)Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir konser daha verecek.

kopuz oda orkestrasi

Kızıma sordum, “Kopuz Oda Orkestrası grubuyla çalma imkanın olsa hangi enstrümanı çalmak isterdin?” diye: “Kontrbas çalmak..” istermiş! 🙂 Bizim çocuk 130 cm, kontrbas 195 cm ama olsun… -Küçükken babasıyla Mazy adında bir çizgi film izlerdi, oradaki timsah Charie kontrbas çalardı ve bu uzun süre babasıyla arasında konu olmuştu. Çizgi filmlerinin gücü.. 🙂 

Kopuz Oda Orkestrası konseri seçilen eserleri, performansı, solisti, ücretsiz olması ve mekan açısından ulaşılabilirliği ile harikaydı. Keşke daha sık ve daha çok kişi tarafından izlenebilse, izleyebilsek… Kopuz Oda Orkestrası  ve destekçilerine çok teşekkürler.

Öneri: Şehrinize, mahallenize Kopuz Oda Orkestrası gelirse kaçırmayın, derim. Yarın akşam CKM’deki konserinin davetiyeleri bitmiş ama şansınızı bir deneyin isterseniz. Olmazsa sonraki dönemler  için  gözünüzü dört açın.

Bu yazı Dans /gösteri, Konser içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s