Sizin hayalleriniz kaç renk?

hayalin yedi rengi 4 abla   Yaşasın Hayaller, Yaşasın Renkler!

Siz “Hayalin Yedi Rengi”ni duydunuz mu? Bu sanatçı Sarkis’in İstanbul Modern‘de yer alan “Gökkuşak” adlı eserinden yola çıkılarak tasarlanmış bir 23 Nisan etkinliği. Biz başka bir sebeple İstanbul Modern’deyken bu programı duyduk, yer olduğunu öğrenince de çocuklarımız programa dahil oldu.

Programın başlangıç noktası Sarkis’in Gökkuşak adlı sanat eseri ve hayatın bitmeyen ritmi, heyecanı ve mutluluklarıymış… Hazırlanan etkinlikte ise çocukların kendi hayal, heyecan ve mutluluklarını resmetmesi bekleniyordu. Müze görevlisi ablalar ile gerçekleşen programda çocuklar önce gökkuşağı renklerini farklı sanat eserlerinde bulacakları bir müze turu yaptılar, sonra da müzedeki sanat eserlerinin önünde kendi sanat eserlerini tasarladılar.

Kızım turda en çok mavi rengin yer aldığı resmi beğenmiş. Mavi kızımın en sevdiği renklerden, resimde at arabası, kulübe, arka plandaki dağlar hep maviymiş!..

Sonra da turuncu fon kağıdına noktalardan oluşan bir  kelebek yapmış. Kelebek çok renkten ve çok noktadan oluşuyor. Bugünlerde en çok kelebek yapıyor zaten. Noktalama ise anneannesinden öğrendiği bir minyatür tekniği, kızım türler ve teknikler arası dolaşıyor. 🙂 (Noktalama tekniği ve minyatür ile ilgili yazıma buradan gidebilirsiniz.)

hayalin yedi rengi kelebek

Çocukların hayalleri sonra gökkuşağı oldular.

Çıktığımızda gördük ki, çocukların resimleri İstanbul Modern’in ön cephesine özel olarak hazırlanmış büyük gökkuşağı üzerine yapıştırılmıştı. Bizim kelebek de gökkuşağının üzerindeydi! Kızım eserinin sergilenmesinden öyle mutlu oldu ki sormayın… Siz de  29 Nisan – 4 Mayıs 2014 arası İstanbul Modern’e giderseniz diğer resimlerle birlikte bizim kelebeğini de görün lütfen. 🙂

hayalin yedi rengi 1 gokkusagi  hayalin yedi rengi 3 gokkusagi

Yaşasın hayaller, yaşasın renkler!

Öneri: İstanbul Modern ücretsiz eğitim programlarını kaçırmayın derim. Gitmişken kafesinde bir de kahve için, vaktiniz varsa…

Bu yazı Eğitim, Müze, Resim / Sergi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Sizin hayalleriniz kaç renk?

  1. Geri bildirim: Anneannenin oyuncağı minyatür, oyun yeri atölye | Anne Dışarı Çıkalım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s